selam dünya, ben dostum.

hiçlik, varlığı bağrında taşır

selam dünya, ben dostum.

 

dünya dostu diye bir şey yok, olsa olsa doğa dostu diye bir şey var.
ama dünya dediğin zaten doğa dediğinin de içinde bulunduğu yer değil mi. doğa dostu olan dünya dostudur da öyleyse. zaten kimse dünya dostu diye bir şey yok da demedi. ben dedim ama, yok diye değil, kullanılmıyor diye. ama diye de bilirdi birileri

selam dünya, peki ben dost muyum gerçekten. nereden anlayacağız dünya dostunu. dünyanın değerlerine bir çatışkı yapmadıksak mı dostuz, ne bu değerler. neyi önemser dünya. ben dünya olsam neyi önemserdim diye düşündüm de, doğal olan şeyleri es geçeni, görmezden geleni. neyse, ne denir, neler denir. ben dünya olsam dostsuz mu kalırdım. yok canım, dünya dostu güzel insanlar var. üretimde, akışta, hareketten kopmayanlar var, iyi ki.

sanki içinden geçilen bu alem, üzerinde durulan bu dünya, bu gölgelik, işliyor en güzel haliyle sürekli, hep meyvesini de veriyor, her şey çok yolunda, tam yolunda.

 

dağlar dağlıyor, karlar karlıyor, akarlar akıyor, ağaçlar meyveliyor, kuzular meliyor.

meyvesi olan, güzel, varoluşsal ve ontolojik olarak da organik, çağın ihtiyaçlarına uygun ve insana iyi gelen, yararlı meyve verebilen, tıpkı doğadaki bir unsur gibi, üretim tarafında olan insan bence dünya dostu insan.

 

biraz saçma konulara girdik galiba, şuradan başladı aslında olay, bu sayfa bu sitenin ilk sayfası ve default olarak ‘hello world’ yazan koca bir başlıkla görünüyor. o helllo world yerine sen silip sitenin bir sayfası olarak başlıyorsun. orada onu görünce, bunun türkçesini yazayım da bakayım diye düşündüm.

sildim,

selam dünya yazdım.

onu da sildim, niye sildim, hatırlamıyorum,

silmedim, ama yetmedi galiba, şimdi hatırladım.

ekleme yaptım, yetmedi, az geldi. az geliyor. insan doymuyor bazen.

virgül attım, bitmedi daha hesabı. ben dostum yazdım.

selam dünya dedim, ben dostum dedim sonra.

 

ihtiyaç hissettim galiba. bildirmek istedi içimden bir yer, ses. söyle dedi,

dünya, hey dünya, hay dünya, ey dünya, ah dünya, ben dostum, beni duyuyor musun, görüyor musun, ilgileniyor musun, olsun, yine de ben dostum, demek istedim.

 

fotoğrafa gelince, bu abi ne kadar da dost değil mi, yüce bir kuşla dostluk ediyor.